fbpx

książki

Chciałbym czytać, nawet to lubię, ale nic ciekawego nie mogę znaleźć. Nie mam też czasu na całodniowe wycieczki do antykwariatów. Skąd Ci zaczytani ludzie w autobusach biorą książki, które tak ich wciągają, że mijają przystanki? Cóż, nieco się za nimi nachodzili. W życiu każdego zagorzałego czytelnika lub studenta nadchodzi moment, w którym trzeba poszukać książki.

Typowe dylematy książkoholika obracają się wokół zagadnień ceny i wyboru, czyli jak znaleźć dobrą książkę i za nią nie zapłacić. Szukanie wymaga odrobiny zachodu, ale radość z udanych łowów wynagradza trud. Polowanie przeważnie nie jest uciążliwe, a zwierzyna sama wpada w zastawione sidła.

Jak znaleźć książki do pracy magisterskiej, licencjackiej, zaliczeniowej?

Armagedon nadszedł, trzeba znaleźć bibliografię, zrobić rozeznanie w temacie i poszukać wartościowych pozycji. Najlepszy sposób na szukanie tak zwanego piśmiennictwa to przeglądanie przypisów, bibliografii w przeczytanych pozycji lub przejrzenie dostępnych zestawień bibliograficznych lub baz danych. Gotowe bazy bibliograficzno-abstraktowe umożliwiają przegląd literatury i artykułów naukowych z różnych dziedzin, pozwalają też szybko zorientować jak dane zagadnienie prezentuje się w polskim i obcym piśmiennictwie.

Znalezienie książek to dopiero pierwszy krok. Potem trzeba je zdobyć. Chodzenie po bibliotekach, tracenie czasu na dojazd, mozolne wypełnianie rewersów tylko po to, by przekonać się, że książki nie ma, swego czasu doprowadzało mnie do szału. Można jednak pójść na skróty i wykorzystać internet. O wiele łatwiej przeszukać katalog online niż jechać na drugi koniec miasta. Od chwili gdy po raz pierwszy wpisałem w wyszukiwarkę NUKAT życie stało się prostsze.

Skrót ten oznacza Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny, czyli bazę zawartości polskich bibliotek naukowych. Po wpisaniu tytułu, lub autora i kliknięciu na małą ikonkę przypominającą kształtem grecką świątynię wyskakuje spis bibliotek, w których można znaleźć daną pozycję. NUKAT ma kilka interesujących funkcji, ale ta najprostsza pozwoliła mi zaoszczędzić najwięcej czasu.

Równie użyteczny bywa Katalog Biblioteki Narodowej. Odkąd ktoś miłosierny stworzył wyszukiwarkę FIDKAR szukanie przysłowiowej igły w stogu siana odbywa się błyskawicznie. W przypadku prób dotarcia do czasopism warto zacząć od KaRo, czyli katalogu centralnego wielu polskich bibliotek ułatwiającego zlokalizowanie książek i czasopism, pełniącego rolę narzędzia pomocniczego do NUKAT.

W wielu bibliotekach można skorzystać z usługi wypożyczania międzybibliotecznego lub zamówić książę online.

Jak szukać czytadeł

Z katalogów online oczywiście można skorzystać podczas polowania na konkretne czytadło. Jednak o wiele trudniej poradzić sobie z nieokreślonym pragnieniem przeczytania czegoś interesującego. I na to są sposoby

Rekomendacje

Wiele książek przeczytałem z polecenia rodziny, znajomych, czy zaufanej pani bibliotekarki. Ktoś zarwał noc przez coś rewelacyjnego i z wypiekami na twarzy poleca…. Oczywiście, każdy ma inny gust, niekoniecznie taka lektura mi się spodoba, ale wiedza, co podoba się moim przyjaciołom ogromnie ułatwia mi kupowanie prezentów. Ludzie nadający na tych samych falach często lubią te same książki, więc system poleceń rzadko mnie zawodzi. Doskonale sprawdza się w przypadku profesjonalnej literatury. Jeśli ceniony fachowiec poleca jakąś pozycję warto się z nią zapoznać.

Serwisy internetowe

Internetowe serwisy takie jak goodreads, lubimyczytac, biblionetka same podsuwają interesujące pozycje. Algorytm poznawania gustów użytkownika jest prosty: im więcej przeczytanych lektur oceni, tym trafniej komputer przewidzi, jakie tytuły w przyszłości mogą mu się podobać. System nie jest niezawodny, ale recenzje i komentarze czytelników nieco weryfikują propozycje serwisu.
Portal gromadzi czytelników i autorów z całego świata oraz

Blogi czytelnicze

To nowocześniejsza wersja systemu rekomendacji. Z tym, że recenzje wykraczają poza „Mówię Ci super/ beznadzieja”. Większość autorów rzetelnie omawia prezentowane pozycje. Przy odrobinie szczęścia można trafić na „swego”blogera”. Wśród blogów książkowych lubię: Pierogi Pruskie, Krytycznym Okiem, Beznadziejnie Zacofany w Lekturze. Z czystym sercem mogę polecić Wielki Buk i Miasto Książek. Blogi o książkach mają tę dodatkową zaletę, że przyjemnie się je czyta, więc naprawdę łatwo „wsiąknąć”.

Książki nagrodzone

Niektórzy kolekcjonują noblistów, inni preferują dzieła laureatów Brookera, Nike. Czytanie wyłącznie dzieł laureatów prestiżowych nagród uważam za pewną formę snobizmu, ale czemu nie sięgnąć po wartościowe literacko pozycje. Jeśli sposób pisania autora mi nie odpowiada, odkładam, jeśli mnie zachwyca,zagłębiam się w jego kolejnych książkach. Jeśli jesteś fanem jakiejś dziedziny, na pewno istnieje jury przyznające nagrodę.

Biblioteka

To najbardziej oczywiste miejsce na szukanie książek. Wiele zależy od bibliotekarzy. Niektórzy z nich są wytrawnymi psychologami i wystarczy im krótki rzut oka na odwiedzającego, by wybrać dla niego odpowiednią książkę. Bezcelowe plątanie się pomiędzy regałami pozwala trafić na interesujące egzemplarze. Nie powinno się sądzić po okładce, ale nie da się ukryć, że bywa potężnym wabikiem. Kiedy trafiam na nieznanego autora i podoba mi się streszczenie na okładce, skanuję wzrokiem stronę z początku, środka i końca książki. Jeśli treść mnie zaintryguje, biorę.

Serie wydawnicze

Wiele wydawnictw wydaje serie literackie, które same w sobie są warte uwagi. Jeśli jakaś seria mnie zainteresuje, wiem, że składa się z dzieł niesztampowych autorów, chętniej sięgnę po dzieło nieznanego pisarza.

Księgarnie, antykwariaty

Jeśli w Twoim mieście jest mała, kameralna księgarnia lub antykwariat prowadzony przez ludzi z pasją, natychmiast zaprzyjaźnij się z właścicielem. Księgarze z powołania uwielbiają gadać o książkach, mają rozległą wiedzą i szósty zmysł do znajdowania książkom dobrego domu.

Skąd brać dobre książki?
Podziel się: