fbpx

dobra organizacja

Dobra organizacja może stać się życiową pułapką. Jakiś czas temu miałem okazję spotkać człowieka sukcesu, prawdziwego mistrza zarządzania sobą w czasie, kogoś, kto szybko przebył drogę od pucybuta do milionera, utrzymał się na rynku, rozwinął prężny biznes, a także zrobił wiele dobrego dla innych ludzi.

Pod wieloma względami stanowi dla mnie wzór do naśladowania, a kiedy poznałem go osobiście mój podziw wzrósł. Otóż nie tak dawno usłyszałem: ” Nie przesadzaj z tą organizacją, bo będziesz taki jak ja. Jedyne co umiem to zarządzać i motywować. Pod koniec dnia to żałośnie mało”.

Zarządzanie sobą w czasie a dobra organizacja

Skuteczne zarządzanie sobą w czasie wykracza poza wykonanie jak największej liczby czynności w ciągu doby, jednak często bywa mylone z byciem dobrze zorganizowanym. Dobra organizacja polega na wykonaniu swych zadań w jak najkrótszym czasie z jak najmniejszym wysiłkiem.

Lubię porządek, więc skoro mam posprzątać mieszkanie, staram się, by kosztowało mnie to jak najmniej czasu, nerwów i wysiłku. Jeśli dzięki sprytnym sztuczkom skrócę czas potrzebny na pucowanie domu, będę całkiem zadowolonym człowiekiem. Jednak sprawienie, że uciążliwe lub konieczne czynności będą zajmowały mi mniej czasu nie rozwiąże wszystkich moich problemów.

Dobra organizacja bywa traktowana jak lek na całe zło. Masz złe relacje z rodziną, lepiej zarządzaj swoim czasem, znajdziesz go dla bliskich. Nie masz pasji, lepiej zarządzaj czasem, określ priorytety, znajdziesz czas. Jesteś zmęczony, zestresowany, tak lepiej zarządzaj swoim czasem, planuj, organizuj, a na pewno wszystkie problemy znikną. Zarządzanie sobą w czasie to bardzo uniwersalna recepta na wszystkie problemy cywilizacyjne. Gdyby nie było pomocne, nie pisałbym tego bloga, ale sprowadzanie zjawiska do dobrej organizacji mocno zawęża perspektywę.

Co ułatwi dobra organizacja

Jeśli ktoś chce dobrze wykorzystać swój czas musi umieć planować. Dobra organizacja jest niezbędna, by wykonując swe zawodowe obowiązki, mieć czas na podtrzymywanie więzi z bliskimi, czytanie, rozmowy, pasję, błogie leniuchowanie. Określenie priorytetów, sprawne żonglowanie zadaniami, delegowanie, ustalone standardy jakości mogą sprawić, że w przydzielonym czasie zrobimy więcej niż gdybyśmy nie stosowali żadnych technik usprawniania sobie pracy. Tylko tyle i aż tyle. Ma być szybciej, spokojniej, efektywniej. Jak wykorzystasz zaoszczędzony czas zależy od Ciebie.

Czego nie ułatwi dobra organizacja

Jeżeli wkładamy w coś swój wysiłek zawsze uzyskujemy jakieś rezultaty. Gdy większość energii poświęcę na zdobywanie majątku, jest duża szansa, że moje dochody wzrosną. Paradoks osiągania swych celów polega na tym, że chociaż zawsze musimy poświęcić swój czas i uwagę, nie zawsze to wystarczy.

Dobra organizacja pomaga nam tylko zdobyć ten tak potrzebny czas. Nie stworzy szczęśliwej rodziny, nie przysporzy oddanych przyjaciół, nie zapewni inspirującego hobby, nie zamieni nikogo w dobrego lidera ani nie namaluje zachwycającego obrazu. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji, kreatywność, szlachetność, hojność, pozytywny stosunek do życia czy wspaniałomyślność wymykają się prostym instrukcjom.

Zaoszczędź 20 minut dziennie, a będziesz miał szczęśliwą rodzinę

Do pielęgnowania relacji potrzebny jest czas. Dzięki dobrej organizacji rzeczywiście go przybywa, ale nie da się określić, ile go potrzeba na nawiązanie i pielęgnowanie więzi. Niezbyt wierzę w tak zwany czas jakościowy, ale nie tylko o to tu chodzi. Możesz przebywać z bliskimi w tym samym pokoju, nie czerpać z tego żadnej przyjemności i bezsilnie patrzeć jak rodzina się rozsypuje.

Zdolność do okazywania i przyjmowania miłości, wspierania, proszenia o pomoc i komunikowania swoich potrzeb wykraczają poza żonglowanie terminami w kalendarzu. Jeśli komuś trudno nawiązać i utrzymać bliską więź, umiejętność dobrej organizacji pracy niewiele mu pomoże. Z drugiej strony nawet najlepsze zdolności interpersonalne będą bezużyteczne, jeśli ktoś nie znajdzie chwili dla rodziny.

Ile czasu trzeba, by zostać artystą

Nikt tego nie policzył, ale na pewno nie 10, 17, 117 lub ileś minut dziennie. Umiejętność pisania książek, komponowania muzyki, malowania obrazów, kręcenia filmów czy rzeźbienia figurek nie jest wyłącznie darem losu. Można się spierać nad znaczeniem talentu i ciężkiej pracy, ale radość tworzenia, frustracja, upór wykraczają poza zdolność planowania.

Wprawdzie wyznaczenie sobie 20 minut dziennie na naukę gry na gitarze to całkiem niezły początek, ale z chwilą pojawienia się przemożnej potrzeby grania trzeba będzie zmieniać cały misternie ułożony rozkład dnia. Pasja namiesza w każdym kalendarzu. Jeśli nie chcemy czynić z niej sensu życia trzeba będzie przywołać na pomoc samodyscyplinę i zdrowy rozsądek, czyli dwie niezależne od dobrej organizacji wartości.

Poczucie szczęścia, optymizm

Można być bardzo dobrze zorganizowanym i nieszczęśliwym. Szczęście, podobnie jak talent, nie jest wyłącznie darem losu. Badania naukowe udowodniły, że tak zwani szczęśliwi ludzie bardzo starają się pielęgnować w sobie radość życia, optymizm, dobre relacje z innymi, troszczą się o swe zdrowie i rozwój intelektualny. Utrzymywanie błogostanu to ciężka praca. Dobra organizacja bardzo tu się przydaje, ale nie zastąpi: empatii, samoświadomości, życzliwości, asertywności ani wspaniałomyślności.

Dobra organizacja bywa przeceniana i niedoceniana jednocześnie. Nie jest panaceum na wszelkie życiowe trudności, ale ma jedną bezcenną zaletę- pomaga znaleźć czas. Bez niego nie da się doskonalić swego charakteru, pielęgnować relacji, uprawiać pasji. Bycie dobrze zorganizowanym po prostu się opłaca, mimo to dobrze spojrzeć na swe życie całościowo i zastanowić się, czy prawdziwym powodem np.: trudności w związku jest brak wolnej chwili czy nieumiejętność mówienia o swych potrzebach.

Czego Ci nie zapewni dobra organizacja?
Podziel się: