fbpx

oszczędzanie

Dlaczego oszczędzać na książkach

Książki, także w formie ebooków lub audiobooków, są drogie, dlatego warto oszczędzać. Jeśli ktoś chciałby regularnie kupować nowości i bestsellery, stałoby się to dużym obciążeniem dla budżetu. Dla tradycyjnych woluminów trzeba znaleźć miejsce. W ciasnych mieszkaniach nie tak łatwo upchać księgozbiór marzeń poszerzony o nabytki z impulsywnych zakupów oraz prezenty od przyjaciół. Produkcja papierowego tomiku to również znaczny koszt dla środowiska naturalnego. Być może kiedyś jakość papieru z odzysku się poprawi, ale na razie nie można wykorzystać go do drukowania dzieł literackich.

Ten wstęp miał na celu przygotowanie gruntu pod wstydliwe wyznanie- nauczyłem się być sknerą. Wiedząc, że nie kupię wszystkich książek, na które mam ochotę, wdrożyłem się oszczędzania. Zanim kupię książkę papierową, muszę sam siebie przekonać, że ze względów zawodowych, estetycznych lub emocjonalnych pozycja zasługuje na zaszczyt goszczenia w mojej biblioteczce. W przypadku e-booków i audiobooków często rozstrzyga cena. Na książkach wręcz należy oszczędzać, ponieważ:

  • w ten sposób zostaje więcej pieniędzy na nowe, można więc czytać więcej
  • jest to korzystne dla środowiska naturalnego ( zużywając mniej papieru, chronimy drzewa),
  • dzieląc się ulubionymi tytułami podtrzymujemy więzi międzyludzkie,
  • zachowujemy więcej przestrzeni do życia ( książki w piekarniku nieco utrudniają przygotowanie obiadu),
  • nie musimy brać nadgodzin, by rekompensować wydatki na czytanie.

Jeśli już kupiłeś książkę czyń dobro i podziel się z innymi.

Jak nie wydawać na książki

Książki nie zawsze trzeba kupować, czasem można przeczytać je za darmo.

1. Biblioteki
To najbardziej oczywista forma oszczędzania na książkach. Myliłby się ktoś, kto sądzi, ze znajdzie tam tylko lektury szkolne i stare powieści. Nawet placówki w małych miasteczkach są w tej chwili całkiem nieźle zaopatrzone. Egzemplarze okazowe z rozmaitych wydawnictw, dary czytelników, czasem fundusze z projektów wielu bibliotekom pomogły zbudować zaskakująco bogaty księgozbiór.

Czasem wprawdzie trzeba poczekać na najnowszą powieść sławnego autora, ale nauka cierpliwości przydaje się w wielu dziedzinach. W wielu czytelniach literaturę naukową można legalnie na krótki czas pożyczyć do domu.

W bibliotekach można pożyczać także audiobooki, ebooki, filmy, a czasem nawet gry planszowe. Jedyną uciążliwością jest konieczność pamiętania o terminie zwrotu. Dodatkową korzyścią z korzystania z biblioteki w wielu przypadkach jest bezpłatny dostęp
do Legimi.

2. Portal internetowy Legimi
Abonament w wysokości od 7 do 40 zł miesięcznie uprawnia do ściągania ebooków i audiobooków. Nie wszyscy wiedzą, że pobierając kod ze swojej biblioteki można korzystać z serwisu zupełnie bezpłatnie. Legimi musimy zarejestrować na urządzeniu na którym będziemy czytać lub na komputerze przez który będziemy przesyłać pliki do kindla. Gdy ważność kodu wygaśnie, a buszowanie nam się spodoba, wystarczy udać się do biblioteki po kolejny. Wykupienie abonamentu do Legimi także się opłaca.

3. Znajomi
Zagorzali czytelnicy trzymają się razem. Wiadomo, że od czasu do czasu czasu każdy coś nabędzie. Pożyczaj od znajomych i dziel się własnymi zbiorami. W ten sposób legalnie można udostępniać tradycyjne woluminy i ebooki oznaczone znakiem waterpick. Nie możesz wrzucić książki do internetu, ale wolno Ci udostępnić ją koledze. Pożyczając od znajomych i udostępniając własne zbiory można sporo zaoszczędzić.

4. Wolne lektury
Na portalu można w formie e-booków pobrać arcydzieła światowej literatury. Kiedyś wprawdzie można było znaleźć tylko szkolne lektury, ale obecnie oferta bardzo się poszerzył. Część książek dostępna jest w formie audiobooków. Jeśli nie masz czytnika, możesz wyświetlać ebooki na komputerze, tablecie lub telefonie. Ściągając dzieła klasyków oszczędza się przestrzeń, pieniądze i czas. Korzystając z krótkich przestojów poznałem kilka dzieł, do których nie mogłem się zabrać przez lata, mimo że stały na regale w mieszkaniu rodziców.

5. Wielkie wymiany książkowe
Od czasu do czasu w różnych miastach, poprzez Facebook ogłaszane są wielkie wymiany książkowe. Możesz wybrać za darmo interesujące Cię egzemplarze. To dobry sposób na pozbycie się zalegających w domu książek, więc korzyść jest podwójna.

6. Bookcrossing
Znana na całym świecie akcja polegająca na zostawianiu książek w miejscach publicznych, by każdy mógł je wziąć, jest coraz lepiej zorganizowana. W wielu bibliotekach ustawione są specjalne “bukrosingowe” regały, częstować się można w centrach handlowych, kawiarniach, wyznaczonych ławkach parkowych. Szansa trafienia na nowości jest niewielka, ale przecież nie samymi bestsellerami mól książkowy żyje. To dobry sposób na przekazanie książek zalegających w darmowej biblioteczce.

Jak kupować tanio

Wiele książek jest dostępnych za darmo. Jednak czasem przy ograniczonych funduszach marzy się kupno konkretnej książki. Jest kilka sposobów oszczędzanie.

1. Kupowanie książek używanych
Można je nabyć bezpośrednio od właścicieli lub za pośrednictwem grup książkowych na FB albo serwisów takich jak Olx, Allegro. Niestety, gdy coś jest darmowe lub bardzo tanie zdarza się, że jedna ze stron nie stawia się na spotkanie. Takie sytuacje są dość rzadkie, niemniej trzeba się z tym liczyć, tak samo jak z brakiem kartek, śladami używania, uszkodzonymi okładkami. Uczciwi sprzedawcy o takich rzeczach informują, więc z reguły nie ma powodów do rozczarowań.

2. Supermarkety
W dyskontach zalega nie tylko literacki chłam. Podczas książkowej wyprzedaży w Biedronce nabyłem Springera, Vonneguta, kilka pozycji z klasyki literatury. Supermarketowe kosze z książkami to prawdziwe błogosławieństwo dla rodziców małych dzieci. Drobiazg potrzebuje bajeczek, kolorowanek, harmonijek z tektury, a tam są tańsze niż w zwyczajnych księgarniach. Rocznie można zaoszczędzić sporą sumę.

3. Tanie księgarnie internetowe
Przy większych zamówieniach, opłaca się zrobić sobie symulację w kilku księgarniach. Po podliczeniu ceny za koszyk okazuje się, że niewielkie różnice w cenach poszczególnych tytułów sumują się w całkiem pokaźną kwotę. Planując większe zakupy biorę pod uwagę kilka księgarni: Chodnik Literacki, Tanią Książkę, Aros, Dedalus. W przypadku polowania na ebooki warto korzystać z wyszukiwarki porównującej ceny.

Jak oszczędzić na książkach
Podziel się: