fbpx

wakacje

Nareszcie wakacje! Szkołę skończyłem już parę lat temu, ale ostatni dzień roku szkolnego symbolicznie wyznacza dla mnie początek lata. Na widok białych bluzek, źle dopasowanych garniturów, schludnie uczesanych włosów chce mi się podskakiwać. Nie tylko z powodu kombatanckich wspomnień, ale przede wszystkim dlatego że oficjalnie zaczęło się lato.

Bez względu na to czy gdzieś wyjadę, czy zostanę w domu, dostanę urlop, czy nie, czekają mnie długie, słoneczne dni. W takiej chwili zaczynam spisywać pomysły co robić, gdy dziatwa ma wolne. Brzmi jak okropne nudziarstwo, ale jeśli to zrobisz, jesienią okaże się, że wakacje były o wiele przyjemniejsze niż w poprzednim roku.

Jak wykorzystać wakacje

1. Spisz listę rzeczy, które chciałbyś zrobić. Nie ograniczaj się czasem, pieniędzmi, możliwościami. Samo sporządzanie spisu powinno dostarczyć dobrej zabawy, a pomiędzy udziałem w rajdzie Paryż-Dakar i lotem w kosmos, znajdzie się miejsce na zjedzenie gigantycznej porcji lodów, a to sobie jesteś w stanie załatwić.

2. Nie planuj przesadnie. Daj sobie czas na leniuchowanie, improwizację i delektowanie się słońcem. Może uda się odzyskać znane z dzieciństwa poczucie posiadania mnóstwa czasu.

3. Nie nastawiaj się na wykonanie jakiegokolwiek planu. Zrób sobie listę fajnych rzeczy na wakacje, ale nie podchodź do niej zadaniowo. Traktuj ją tylko jak podpowiedź, która ułatwi Ci cieszenie się latem, nie uruchamiaj projektu :”Choćbym miał paść z wyczerpania, będę miał super lato”.

Pomysły na wakacje w mieście

1. Spędź trochę czasu off line. Nie używaj internetu chociaż przez jeden dzień. Odkąd pierwszy raz świadomie i dobrowolnie odłączyłem się od sieci, dzień mi się wydłużył. Od tej pory regularnie powtarzam doświadczenie,nie wiem czy to kwestia postrzegania, odcięcia się od niepotrzebnych bodźców, skupienia uwagi na otaczającym świecie, ale wyłączenie komputera pomaga chociaż przez chwilę egzystować w niespiesznie upływających chwil. A wakacje ułatwiają zapomnienie o istnieniu FB .

2. Zrób sobie kawę i spisz rzeczy, które wnoszą wartość do Twojego życia. Wszyscy chcielibyśmy częściej robić rzeczy, które nas uszczęśliwiają, ale zdarza się, że nie wiemy, czym one są. Wypełnione bezładną bieganiną dni odebrały nam zdolność obserwowania siebie i co za tym idzie, wiedzę, co tak naprawdę sprawia nam radość. A potem znajdź czas na to, co naprawdę chcesz robić.

Kiedyś dużo czasu spędzałem na profilach społecznościowych. Nie sprawiało mi to przyjemności, ale tak łatwo w nie wejść na parę minut i wsiąknąć na kilka godzin. Dopiero wielka kartka z napisem ” Lubisz czytać” pomogła mi się zreflektować.

3. Kup sobie ulubiony deser z dzieciństwa i zjedz bez wyrzutów sumienia.

4. Naucz się jeść wolno. Spróbuj zjeść chociaż jeden posiłek dokładnie przeżuwając każdy kęs i analizując smak, okaże się, że nie potrzebujesz całego talerza frytek,

5. Znajdź darmowy koncert i wybierz się na niego z przyjaciółmi. Kiedyś wydawało mi się, że nie lubię muzyki klasycznej, okazało się, że byłem do niej uprzedzony.

6. Weź udział w seansie filmowym pod gołym niebem, festiwalu teatrów ulicznych lub innej imprezie plenerowej. W wakacje nawet w małych miastach nie brakuje okazji do obcowania z kulturą.

7. Idź do biblioteki, kierując się instynktem wybierz tradycyjną książkę i przeczytaj ją dla przyjemności. Nieważne, że niczego nie uczy, nie rozwija, nie ma przypisów.

8. Z przyjaciółmi zróbcie prawdziwe ognisko. Takie z buchającymi płomieniami, strzelającymi iskrami i dymem. Upieczcie w żarze ziemniaki, pośpiewajcie ulubione przeboje . Ktoś zawsze ma gitarę i umie na niej grać.

9. Zadzwoń do dawno niewidzianego znajomego, umów się na kawę z kolegą z poprzedniej pracy, odnów jakieś kontakty.

10. Spędź cały dzień nad wodą. Na pewno w okolicy jest basen lub jezioro.

11. Rozegraj mecz siatkówki lub koszykówki.

12. Zrób sobie truskawki ze śmietaną i cukrem. Pal licho kalorie!

13. Przejrzyj zakładki w komputerze i obejrzyj jakiś film z zaznaczonych.

14. Wyjedź za miasto i idź na spacer do lasu.

15. Naucz się robić zdjęcia.

16. Przeczytaj kilka wierszy. Obcowanie z poezją stymuluje intelekt i pomaga zaimponować dziewczynom:).

17. Delektuj się sezonowymi owocami.

18. Wybierz część miasta, w której jeszcze nie byłeś i zobacz, co tam jest ciekawego.

19. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na dłuższy wyjazd, zaplanuj weekendową mikrowyprawę. W końcu w wakacje łatwiej zdecydować się na wyjazd niż zimą czy jesienią.

20. Obserwuj nocne niebo. Szkoda przegapić sierpniowe deszcze meteorów. Jeśli możesz wyjechać w góry, na wieś, lub inne miejsce, w którym widoku nie psują światła miasta, skorzystaj. Może nauczysz się pokazywać konstelacje.

21. Umów się na idealną randkę.

22. Wyciągnij rower i wybierz się na krótką wycieczkę lub kilka wycieczek…

23. Spróbuj nowego sportu. W tym roku mam zamiar założyć rolki, obym nie stracił uzębienia…

24. Przejrzyj zawartość szafy, nigdy nie ma na to dobrego momentu, ale latem jakoś łatwiej się za to zabrać.

25. Zorganizuj turniej scrabble.

26. Zrób coś dobrego dla innych, nie musisz od razu zostać wolontariuszem w konkretnej organizacji, ale na pewno, gdzieś potrzebują nawet jednorazowej pomocy.

27. Zagadaj do kogoś nieznajomego. To świetne ćwiczenia pomagające przełamać nieśmiałość i nabrać wiary w ludzi.

28. Popracuj fizycznie. Na swój chleb powszedni zarabiam głową, ale ciężka, pożyteczna praca i wysiłek fizyczny zapobiegają utracie kontaktu z rzeczywistością. Po przekopaniu ogródka wszystkie śmieci i toksyczne myśli wylatują z głowy

29. Zrób przetwory.

30. Obejrzyj zdjęcia z poprzednich wakacji i wywołaj kilka.

31. Wybierz się do lasu na jagody.

Wakacje to cudowny czas, w którym wszystko można, niczego nie trzeba. Nawet jeśli na urlop trzeba poczekać do lutego można cieszyć się słońcem, ciepłem, dłuższymi dniami i chociażby weekendową beztroską.

Jak wykorzystać wakacje
Podziel się: