fbpx

czasu
Żyjemy w coraz większym tempie. Coraz więcej spraw chcemy załatwić każdego dnia. Zastanawiamy się jak mieć więcej czasu? Chcemy szybkie efekty i ciągłego progresu. Więcej, szybciej, mocniej, częściej, a doba jak miała 24 godziny, tak ma dalej.

W sumie to nie da się mieć więcej czasu. Każdy ma tyle samo. To taki piękny mianownik wszystkich ludzi. Bogatych i biednych. Pytanie “jak mieć więcej czasu?” należy zamienić na “jak mieć więcej czasu na rzeczy, które chcemy się robić, a nie na te, które musimy robić”. W dalszej części tekstu będę używać obu sformułowań zamiennie. To niepoprawne utarło się na tyle, że i tak wszyscy go często używają i powszechnie wiadomo o co chodzi.

Może Cię to zdziwi, ale z zarządzaniem czasem jest gorzej niż z zarządzaniem pieniędzmi. Sposób na większą ilość kasy to oszczędzanie i zarabianie. Sposób na więcej czasu to tylko oszczędzanie.

Posiadanie większej ilości czasu to składowa dwóch elementów:

– Musisz wiedzieć co konkretnie będziesz robić w swoim wolnym czasie. Musisz mieć jasny cel i plan. Może to być wizyta na siłowni, odwiedziny znajomych lub czytanie książki.
– Musisz tak zaplanować dzień, aby stworzyć lukę czasową na wykonanie czynności z punktu 1. Może nie będziesz oglądać telewizji lub odpuścisz wódeczkę z kumplami. Może skrócisz pewnie działania lub je zupełnie wyeliminujesz.

Trzeba zrozumieć jedną rzecz. Posiadanie wolnego czasu to zawsze transakcja w stylu “coś za coś”. Jedno robisz, bo drugie odpuszczasz. Jak masz jasno zdefiniowane priorytety i cele jest Ci dużo łatwiej. Każdego dnia powinno się robić mały krok do realizacji swojego dużego celu. Powinieneś go posiadać i mieć zaplanowaną jego realizację. Dzięki temu planowi dużo łatwiej spełnić pierwszy warunek do posiadanie większej ilości czasu.

Na podstawie powyższej rady można wysnuć prosty wniosek. Trzeba robić plany dnia, tygodnia itd. To konieczne, aby robić rzeczy które chcemy, a nie takie które przypadkowo nam się pojawiły. W dzisiejszych czasach wypełniaczy jest mnóstwo. Internet, telewizja, smartfony i tablety mogą “zagospodarować” nam dowolnie dużą liczbę godzin. Niestety efektu na przyszłość nie będzie żadnego.

Jak mieć więcej czasu?
Podziel się: