fbpx

cele długoterminowe

Jak określać cele długoterminowe

Kiedy mamy już bardziej lub mniej wyraźną wizję swego życia za kilka lat, trzeba znaleźć drogę z teraźniejszości do przyszłości. Cele długoterminowe stanowić będą główne punkty orientacyjne. Ich realizacja upewni nas, że podążamy we właściwym kierunku. Muszę jednak ostrzec, że odhaczanie kolejnych osiągniętych celów nie zapewnia szczęścia. Szczęśliwym jest się lub nie. Niektórzy twierdzą, że to stan umysłu.

Jeśli ktoś nie potrafi czerpać zadowolenia ze swego życia, takiego jakim ono jest tu i teraz, mało prawdopodobne, że znajdzie je w pogoni za coraz to nowymi osiągnięciami. Realizacja zadań da chwilową satysfakcję, poczucie dumy, nawet euforię, ale nie długotrwałe szczęście. Cele długoterminowe to tylko wskazówki. Nie należy się do nich obsesyjnie przywiązywać i łudzić się, że po ich osiągnięciu automatycznie odezwą się chóry anielskie, a my będziemy pławić się w się poczuciu błogości. Warto je mieć. Jednak nie czyńmy z narzędzi fetyszy.

Po co określać cele długoterminowe

Muszę przyznać, że szczerze zazdroszczę studentom pierwszego roku. Oni doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć za trzy lata i pięć lat W dodatku szczęśliwcy nie musieli tych celów określać. Cała reszta ludzkości ma z tym nielichy problem. Cel długoterminowy dla każdego znaczy coś innego. Są ludzie, którzy planują 20 lat na przód, ale są też tacy, dla których pół roku stanowi górną granicę Przyjęło się mówić o okresach pięcioletnich.

Cele długoterminowe a planowanie

Samo wyznaczanie celów jeszcze nie jest planowaniem, dopiero ustalenie listy działań i harmonogramu, pozwala opracować sensowny plan. Podstawowa trudność w określeniu celów długoterminowych polega, że nie dysponujemy wiedzą, która pozwoliłaby nam określić, co się stanie za pięć lat. Znam sytuacje, w których precyzyjnie zaplanowane koncepcje upadały jak domki z kart. Los miesza szyki i drwi z naszych zamierzeń. Jednak umiejętność planowania, przewidywania i szacowania sił pozwala wyjść z walki mniej poturbowanym.

Potrzebujemy marzeń i wizji przyszłości. Cele to tylko narzędzia, można je wymienić, gdy okażą się niepotrzebne. Jednak , mimo wszystko jestem zwolennikiem ich określania. Z wyznaczonymi celami długoterminowymi łatwiej określić, na którym etapie się znajdujemy,podejmować decyzje, określać cele krótkoterminowe i sporządzać harmonogram.

Człowiek z samą wizją patrzy w niebo i potyka się o kamienie. Człowiek bez wizji pełza z wzrokiem utkwionym w przeszkody, sens życia upatrując w ich omijaniu. Przebłysk chmur i gwiazd widzi co najwyżej w kałużach. Cele długoterminowe pozwalają utrzymać pozycję wyprostowaną. Można zadumać się nad pięknem gwiazd, ale szeroko otwarte oczy pilnują, by nie potknąć się przy tej okazji o konar.

Jak określać cele długoterminowe

Cele długoterminowe wyznaczają kierunek działania, zatem powinny dotyczyć każdej sfery naszego życia. Celem może być stworzenie własnej firmy, posiadanie szczęśliwej rodziny, awans w pracy, pozbycie się uciążliwej wady, czy nauczenie się umiejętności odpuszczania i cieszenia się życiem. Jeśli całą energię skierujemy na jedną sferę swojej egzystencji, ucierpią inne.

Poświęcenie wszystkiego pracy odbije się na związkach, życiu rodzinnym, zainteresowaniach. Oddanie się bez reszty pielęgnowaniu relacji, najprawdopodobniej zaszkodzi karierze. Nie ma magicznej recepty na równowagę. Dlatego należy pamiętać, by wziąć pod uwagę wszystkie aspekty swojego życia. Należy jednak pamiętać, by celów nie mnożyć w nieskończoność. Długa lista przytłacza zamiast motywować. W wyznaczanie celów przydać się mogą dwie zasady.

Zasada S.M.A.R.T.E.R

W myśl angielskiego akronimu cel powinien być
S
– specific/konkretny / szczegółowy (opisany jak najbardziej szczegółowo)
– simple/prosty ( określony w jak najprostszej formie)
M – measurable/mierzalny (będziesz potrafił określić czy został osiągnięty)
A – ambitious /ambitny (by motywować)
– achievable / osiągalny (by był możliwy do osiągnięcia)
R – realistic/realistyczny
– relevant / istotny (by miał wpływ na Twoje życie)
T
– time oriented/określony w czasie / terminowy (musi mieć termin realizacji)
– tangible / namacalny (musisz czuć że osiągnąłeś swój cel)
E –
exciting/ekscytujący (musi budzić emocje)
R
– recorded/zapisany (podobna zapisanie zwiększa szanse na osiągnięcie)
Zasada P.O.K.U.S.A.
Nazwa przemawia do mego wątpliwego poczucia humoru. Cel jako nęcąca pokusa? Od razu chce się realizować

P – Pozytywny
Budzi pozytywne emocje, pisz czego chcesz, a nie czego nie chcesz.
O – Określony szczegółowo
Opisz je dokładnie.
K – Kontekst (czas, miejsce, otoczenie)
Określ ramy czasowe, w jakich miejscach i sytuacjach będzie realizowany.
U – Ujemne konsekwencje
Zastanów się czy są jakieś ujemne konsekwencje osiągnięcia celu? Czy coś go nie sabotuje? Jeśli podświadomie boisz się, że sukces odbierze Ci przyjaciół, możesz utrudniać sobie zdobycie awansu.
S – Samodzielny
Pamiętaj, że cel ma być Twój. Nie może wynikać z mody, oczekiwań otoczenia. Ty masz największy wpływ na jego osiągnięcie.
A – Ambitny

Wystarczająco duży byś miał motywację

Większość psychologów i specjalistów od zarządzania radzi, by zapisywać sobie cele długoterminowe i co jakiś czas je odczytywać. Nie chodzi o bezsensowny rytuał. Nasze mózgi rzeczy zapisane traktują jako ważniejsze. W natłoku codziennych spraw łatwo zapomnieć o postulatach na przyszłość. Zapisane cele dyscyplinują i przypominają dokąd zmierzamy. Odczytywanie ich, prowokuje do przeglądu dotychczasowych działań i oceny sytuacji. Częściej niż nam się wydaje zapominamy o tym czego pragniemy, na korzyść tego co jest pod ręką.

Co chciałbyś osiągnąć?

Poznać kobietę swojego życia i stworzyć z nią szczęśliwy związek
Co robisz w tym kierunku?
Po pracy wracam do domu i gram w Diablo III.

Jak określać cele długoterminowe
Podziel się: