fbpx

studia

W październiku tysiące nowych studentów wkroczą w mury uczelni. Na pierwszym roku studiów niewielu z nich pomyśli o planowaniu kariery. Dominuje przekonanie, że “jakoś się ułoży”. Radosnej ekscytacji towarzyszą świetlane wizje szalonych imprez, nowych znajomości i przyszłych sukcesów.

Wyższa uczelnia to wygodny pomost pomiędzy dzieciństwem, a dorosłością okres społecznego przyzwolenia na eksperymenty, szukanie własnej drogi, podróżowanie, ale także czas, w którym człowiek uczy się planowania budżetu, ponosi konsekwencje swych decyzji i stopniowo przejmuje pełną odpowiedzialność za swoje własne życie.

Co roku około 400 tysięcy absolwentów rozpoczyna poszukiwanie pracy. Wielu z nich nie znajduje wymarzonej posady, ale są i tacy o których biją się rekruterzy. Brendan Moynihan w książce “What I Learned Losing a Million Dollars” przekonuje, że są różne sposoby na odniesienie sukcesu. Wiele zależy od wrodzonych predyspozycji jednostki, jej słabych i mocnych stron, ale równie istotne są okoliczności i sposób wykorzystania posiadanych atutów. Okres studiów warto przeznaczyć na zbudowanie podwalin pod przyszłą karierę.

Jak zadbać o karierę w czasie studiów

Jeśli masz wizję swego życia, po zakończeniu uniwersytetu wszystko jest o wiele prostsze. Na samym początku zastanów się co zrobić, by dostać pracę swoich marzeń lub samemu stworzyć własny etat. Jak najszybciej doprecyzuj swoje oczekiwania, w międzyczasie może Ci pomóc kilka uniwersalnych strategii.

Przykładaj się do nauki

Skoro już zdecydowałeś się na studia to nie marnuj czasu swoich wykładowców ani swojego. W przyszłości będziesz musiał wykazać się konkretnymi kompetencjami, więc staraj się zdobyć jak najwięcej użytecznej wiedzy. Naukę bezsensownych nudziarstw potraktuj jako ćwiczenie samodyscypliny. Zaliczaj wszystko w zerowych lub pierwszych terminach, a będziesz miał szansę załapać się na stypendium naukowe, dobre praktyki lub Erazmusa. Wszystko to może Ci się przydać w przyszłości. Wysoka średnia nie gwarantuje olśniewającej kariery, ale nigdy jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Zapisz się do organizacji studenckie

Działające na uniwersytetach koła naukowe zazwyczaj bardzo chętnie witają nowych członków. Od starszych kolegów poznasz nieformalne zasady rządzące uczelnią, dowiesz się na które seminaria warto się zapisać, jak rozmawiać z panią z dziekanatu. Udzielając się w kole studenckim zdobędziesz dostęp do ludzi, których normalnie nie mógłbyś poznać.

Jeśli wystąpisz z inicjatywą zyskasz opinię osoby rzutkiej i przedsiębiorczej. Masz szansę zyskać mnóstwo kontaktów, praktycznych umiejętności, a także dostęp do informacji. Jako jeden z pierwszych dowiesz się o ciekawych stażach, wyjazdach, a nawet wakatach. Konkretne umiejętność, wiedza, znajomości – wszystko to przydaje się w planowaniu kariery.

Poznawaj ludzi

Studia to okres nawiązywania nowych przyjaźni. Ludzie są wobec siebie otwarci, nie zakładają wyrachowania i niecnych intencji. Nie brakuje okazji do poznawania nowych osób i nawiązywania kontaktów z ludźmi spoza swojej bajki. O ile nie jest się kompletnym odludkiem, uniwersytet daje wiele sposobności do rozwijania kompetencji miękkich. Jednak o szeroką bazę znajomych warto zadbać także z bardziej przyziemnych powodów.

Ciekawe posady, granty i inne korzyści często uzyskuje się poprzez znajomości. Wśród obecnych kumpli od piwa znajdują się przyszli prezesi, dyrektorzy, cenieni specjaliści. Studia to wymarzona okazja do networkingu. Nie znaczy to, że masz oceniać ludzi pod kątem przyszłej użyteczności. Po prostu bądź otwarty na nowe znajomości, staraj się poznać jak najwięcej ludzi i podtrzymuj kontakt. Inni także mogą uważać Cię za osobę potencjalnie użyteczną. Współzależności międzyludzkie, nawet zabarwione nutką interesowności, mogą być wzajemnie korzystne.

Nie ograniczaj się tylko do rówieśników. Staraj się poznać ludzi ze swojej przyszłej branży, specjalistów na etacie i freelancerów. W najgorszym razie uzyskasz informacje o wakatach, w najlepszym kilka rekomendacji lub pierwszą posadę.

Znajdź pracę

,,Zatrudnimy absolwenta wyższej uczelni z pięcioletnim doświadczeniem”-żądanie to wydaje się nierealistyczne, ale pracodawcy poszukują ludzi, którzy mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Nie zawsze chodzi o praktykę w zawodzie, czasem wystarczy udowodnić, że w ciągu pięciu lat coś się robiło. Puste CV nie wygląda dobrze.

Obecnie wiele firm chętnie zatrudnia studentów i oferuje elastyczne godziny pracy. Każda praca daje umiejętności i rozwija doświadczenie. Coraz więcej pracodawców to rozumie i oferuje szansę rzutkim absolwentom, nawet jeśli nie przepracowali “w branży” ani jednego dnia.

Jednak doświadczenie w pokrewnej dziedzinie lub nawet praca w “branży” na niskich stanowiskach bywają niezwykle pomocne karierze. Załóżmy, że w tej samej gazecie swe aplikacje składa dwóch świeżo upieczonych dziennikarzy. Jeden wcześniej był gońcem w innej redakcji, pisał artykuły dla lokalnej gazety w małym miasteczku i założył pisemko studenckie, drugi tylko studiował. Który ma większe szanse?

Udzielaj się charytatywnie

Doświadczenie można zdobyć na stażach, praktykach i w organizacjach charytatywnych. Wolontariat otwiera wiele drzwi. W najgorszym wypadku zyskasz list polecający, kilka praktycznych umiejętności i satysfakcję z pomocy innym.

Przygotuj się

Mając wizję docelowego stanowiska zadzwoń do kilku agencji rekruterskich i dowiedz się jakich cech poszukują interesujący Cię pracodawcy. O jakie kompetencje miękkie im chodzi? Jakie języki warto znać? W które szkolenia opłaca się inwestować? Sam kiedyś przeprowadziłem kilka takich rozmów i nie żałuję. Nikt nie oskarżył mnie o natręctwo ani nie obrzucił obelgami. Dzięki uzyskanym wskazówkom zaoszczędziłem sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Umiejętność oszacowania swej rynkowej wartości także pomaga w przyszłej karierze.

Zaoszczędź nieco pieniędzy

Po studiach czekają Cię wydatki związane z usamodzielnieniem się. Na wszelki wypadek, gdyby nie udało Ci się od razu znaleźć dobrej posady naucz się prowadzenia budżetu i odkładania drobnych kwot. Rezerwa finansowa zmniejszy stres wywołany szukaniem pracy.

Baw się

Studia to okres młodzieńczej beztroski, planowanie przyszłej kariery nie musi oznaczać rezygnacji z ich uroków. Żakom wiele rzeczy uchodzi na sucho. Ludzie pobłażliwie reagują na przejawy młodzieńczej fantazji. Szkoda byłoby nie mieć żadnej ciekawej opowieści. Zdobywanie nowych doświadczeń, eksperymentowanie nieoczekiwanie mogą pomóc w karierze. Dają okazję do spotykania nowych ludzi, zyskania nowych pasji, lepszego poznania siebie. Szalone imprezy potraktuj jak chili: szczypta dodaje smaku, ale lepiej nie wyjadać go łyżką ze słoika.

Jak zadbać o karierę już w czasie studiów
Podziel się: