fbpx

prezenty na święta

Kupowanie prezentów na święta- jedni kochają, inni nienawidzą, przedstawicielom obu kategorii zdarza się z obłędem w oczach 23 grudnia przemierzać centrum handlowe. Co robić, by z radością wyczekiwać pierwszej gwiazdki, a paczuszka pod choinką sprawiła radość zarówno obdarowanemu jak i obdarowującemu? Z pomocą przychodzi stare, dobre planowanie oraz szatkowanie złożonego problemu na drobne elementy. W skrócie spisujesz pomysły, kupujesz,pakujesz, dajesz.

Idealny prezent na święta

Doskonały prezent na święta przypomina legendarnego świętego Graala: wiadomo jaki ma być, ale trudno go znaleźć. Powinien trafiać w gust osoby obdarowanej, być specjalnie do niej dopasowany, roztaczać aurę wyjątkowości, a przy tym nie przekraczać budżetu ofiarodawcy. Przypomnij sobie najlepszy prezent, który dostałeś w swoim życiu. Raczej nie była to para czarnych skarpetek: przydatnych, praktycznych i absolutnie bez wyrazu. Jednak jeśli wiesz, że osoba, którą chcesz obdarować potrzebuje tak przyziemnego i użytecznego podarunku, kup, ale dodaj do niego coś ekstra, choćby jej ulubione słodycze. Niech wie, że poświęciłeś jej trochę czasu i zachodu.

Razem z prezentem ofiarujemy przecież swój czas, zaangażowanie i wysiłek. Dzięki nim prezent zyskuje w oczach obdarowanego dodatkową wartość. Podarek nie musi być drogi. Zbyt kosztowne przedmioty mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, wielu ludzi odczuwa potrzebę zrewanżowania się, a jeśli sytuacja materialna im na to nie pozwala, kosztowny przedmiot wprawi ich w zażenowanie. Podsumowując idealny prezent na święta musi być tani, dopasowany do osoby i ładnie zapakowany.

Budżet

Większość z nas, niestety, musi liczyć się z kosztami. Planowanie prezentów ma tę zaletę, że pozwala też kontrolować wydatki. To wprawdzie nie jest blog o oszczędzaniu, ale i tak gorąco zachęcam do podliczenia wszystkich świątecznych wydatków. Będzie bolało, ale przyszłym roku rozważniej wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze. Wydatki na prezenty świąteczne mogą znacznie obniżyć lub podwyższyć koszt świąt.

W przypadku planowania wydatków na podarunki zasada jest banalnie prosta: ustal ile możesz wydać i podziel przez liczbę osób. Przynajmniej będziesz wiedział jakimi sumami rozporządzasz, a to znacznie upraszcza zakupy. Jeśli wyjdzie 20 zł na osobę, trudno musi wystarczyć. Osobiście doradzam oszczędzanie na prezenty świąteczne przez cały rok i kupowanie ich na długo przed Wigilią. Łatwiej urwać po 50 zł każdego miesiąca i mieć rezerwę niż nagle wyłożyć z portfela ponad 500 zł. Ostatnio wiele sklepów obchodzi Black Friday i Cyber Monday, dzięki zachomikowanej sumie i liście prezentów da się w pełni wykorzystać nadarzające się okazje.

Planowanie prezentów świątecznych

To dziedzina, która bezwzględnie testuje jak uważnie słuchasz swych bliskich. Kontaktujesz się z nimi przez cały rok i przez ten czas opowiadają Ci o swych potrzebach, marzeniach, oddają się swoim pasjom. Z niewiadomych przyczyn łatwo o tym zapomnieć w grudniu, dlatego dobrze założyć sobie “Listę inspiracji prezentowych”. Brzmi bardziej skomplikowanie niż naprawdę jest. Wystarczy zapisać imiona bliskich i pomysły na prezent. Zawsze gdzieś w środku roku przychodzą nam do głowy propozycje, o których zapominamy. Przykładowo siostra w czerwcu mówi, że marzy o grze planszowej pt.”Kolejka”. Pozycja trafia na listę.

Prawdopodobnie w ciągu roku pojawi się kilka opcji, ale bliscy miewają też urodziny, więc system doskonale się sprawdza. Jeśli w międzyczasie ktoś dał jej tę planszówkę na pewno w rezerwie będzie czekać inna rzecz. Przydaje się też rubryka z orientacyjną ceną i nazwą sklepu. Taka lista pomaga zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, gdyż prezenty świąteczne można kupić odpowiednio wcześniej. W grudniu raczej nie można liczyć na promocje, a tłok w centrach handlowych przeraża. Zdaję sobie sprawę z istnienia sklepów internetowych, ale w okresie “żniw” dostawy się opóźniają, a towar szybko znika.

Prezenty niematerialne

Prezent nie musi być materialny. Jeśli nie stać Cię na kupienie podarunku przygotuj talony na przysługi. Zaoferuj się posprzątać mieszkanie, ugotować obiad, zrobić masaż…. Zapisz to na eleganckich kartonikach, przewiąż wstążką i wywiąż się z obietnicy. Mówi się, że czas to pieniądz. Może być także prezentem dla drugiej osoby.

Samodzielnie wykonane prezenty na święta

Talony z przysługami mogą być uzupełnieniem głównego prezentu lub całkowicie go zastąpić. Tę samą rolę mogą spełniać własnoręcznie wykonane prezenty. Zrobione przez nas słodycze, przetwory, nalewki, czapki, szaliki i kosmetyki niejednokrotnie bardziej ucieszą obdarowanych niż kupne prezenty. Własnoręcznie wykonana rzecz niejako jest “od serca”, obdarowujący udowadnia swą gorliwość i chęć sprawienia przyjemności.

Samodzielnie zrobione prezenty przydają się, gdy musimy nagle obdarować jakimś drobiazgiem dużą grupę osób. Moja koleżanka piecze wówczas pierniczki, które dekoruje i ładnie pakuje. Każdy czuje się wyróżniony i dopieszczony. Z kolei przyjaciółka przed świętami hurtowo produkuje sole do kąpieli i peelingi. Proste, tanie, efektowne i daje ludziom wiele radości.

Prezenty pewniaki

Krawat dla mężczyzny, perfumy dla kobiety i książka dla każdego… Kolorowe czasopisma prześcigają się w drukowaniu list odpowiednich dla każdego prezentów na święta. Tymczasem każdy ma inny gust czytelniczy, niektórzy nie cierpią krawatów, a źle dobrane perfumy nikogo nie ucieszą. Lepiej polegać na obserwacji bliskich lub po prostu ich zapytać.

Mniej eleganckim za to coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są talony prezentowe. Zamiast przez kilka godzin szukać apaszki dla dziewczyny dajesz jej talon na x zł, niech sama wybierze. Z pewnością unikamy ryzyka źle dobranego podarunku, ale nie dajemy też czasu ani zaangażowania.

Jak zaplanować kupowanie prezentów na święta?
Podziel się: