fbpx

sylwester

Sylwester to nie tylko okazja do zabawy, ale także noc przejścia pomiędzy starym rokiem, a nowym Od Nowego Roku wszyscy będziemy zdrowsi, lepiej zorganizowani, szczuplejsi, bardziej kompetentni, w sylwestra można jeszcze pofolgować starym nawykom i po prostu dobrze się bawić.

Moim zdaniem, 5. marca jest równie dobrym dniem na zmienianie swojego życia jak 1.stycznia, ale z jakiegoś powodu noc sylwestrowa dla wielu ludzi symbolicznie wyznacza początek nowej epoki. Mawia się, “Jaki sylwester taki cały rok”. Postarajmy się więc by był naprawdę rewelacyjny, a być może będziemy przez cały rok mieć okazję, by strzelać korkami od szampana.

Idealna zabawa sylwestrowa

Nie ma czegoś takiego jak doskonały sylwester dla wszystkich. Dla jednego szczytem marzeń jest seans gier RPG, dla kogoś innego domówka w gronie przyjaciół, huczny bal czy impreza na karaibskiej plaży. W dzisiejszych czasach nie ma już jedynie słusznego sposoby żegnania starego roku. By nie być gołosłownym: w pierwszej dziesiątce najlepszych imprez, w których brałem udział znajduje się zaimprowizowane przyjęcie w oczekiwaniu na pomoc drogową. Nie polecam celowego wjeżdżania do rowu, ale w planowaniu imprezy sylwestrowej, jak we wszystkim, czasami warto nieco wyjść poza swoją strefę komfortu.

Internet roi się od porad jak zorganizować idealne przyjęcie i dobrać sztućce do koloru serwetek. Mam tylko jedno do powiedzenia: nie idźcie tą drogą. Chyba, ze chcecie. Impreza ma sprawiać przyjemność, jeśli kilka tygodni przed zabawą zaczniecie się nią stresować, cała radość wyparuje jeszcze przed 31 grudnia, a sylwester stanie się kolejnym zadaniem do wykonania. Nie musi być perfekcyjnie, aby było wspaniale.

Po pierwsze goście, po drugie muzyka

Nawet spontanicznie urządzany sylwester wymaga planowania. Choćby pół godziny przed. Z mojego doświadczenia organizatora i uczestnika wynika, że trzeba pamiętać tylko o dwóch kluczowych czynnikach: gościach i muzyce. Może nie być jedzenia, alkoholu, frymuśnych czapeczek, dekoracji ani konfetti, sympatyczna grupka lubiących się osób rozhula imprezę na zimnym dworcowym peronie. A jak jeszcze ktoś puści energetyczną muzykę choćby z laptopu, trunki i smakołyki pojawiają się nie wiadomo skąd.

Z drugiej strony suto zastawiony stół, piękne dekoracje nie pomogą, jeśli pomiędzy ludźmi nie iskrzy. Starannie przemyśl dobór gości, jeśli zapraszasz kogoś nowego, upewnij się, że to osoba z tej samej bajki, co Twoi przyjaciele. A przy wyborze muzyki uwzględnij gust wszystkich obecnych. Jeśli spotykasz się z paczką dobrych znajomych, impreza się rozkręci się sama, a z doborem utworów nie będzie problemu. Na wszelki wypadek warto jednak zapytać, co kto lubi. Gust przyjaciół może Cię zaskoczyć.

Planowanie sylwestra

Jednak pomimo wszystko gospodarz musi jakoś się gośćmi zaopiekować. W praktyce oznacza to nakarmienie, napojenie, usadzenie w czystym i estetycznie wyglądającym pomieszczeniu plus jakieś dodatki typu dekoracje, zabawy itp. W mojej paczce od lat sprawdza się patent “Na dyrygenta”. Gospodarz mówi gościom, co mają przynieść lub załatwić. Rozwiązanie to pozwala znacznie ograniczyć koszty, ale także z przyjemnością myśleć o zorganizowaniu imprezy u siebie.

Nie ma co się oszukiwać- gospodarz zawsze ma najgorzej. Nawet jeśli wie, że przyjaciele zadbają o aprowizacje, musi posprzątać mieszkanie, zrobić coś do jedzenia ( mówi się, że nie, ale polska gościnność zobowiązuje, poza tym miło ugotować coś dla przyjaciół), posprzątać po imprezie, zawiadomić sąsiadów, nakryć stół, poustawiać dekoracje albo przynajmniej kierować metamorfozą pomieszczenia. Wbrew pozorom nawet składkowy sylwester wymaga pewnego wkładu pracy. Co dopiero wielkie, samodzielnie przygotowywane przyjęcie.

Sylwestrowa lista

Jeśli impreza odbywa się u Ciebie. Napisz na kartce, co masz zrobić. Zacznij od uprzedzenia sąsiadów, ponieważ o tym najłatwiej zapomnieć. Ustal listę gości, zaproś ludzi i przy okazji zapytaj jak mogą przyczynić się do zorganizowania imprezy. Następnie, gdy menu wyjdzie Ci z rozmów z gośćmi, pomyśl, co możesz ugotować. Zrób zakupy i na wszelki wypadek zaopatrz się w coś łatwego i szybkiego do ewentualnej przeróbki, gdyby nie starczyło jedzenia na stole. Udekorowany pokój zyskuje odświętnego charakteru, jeśli nie masz wyczucia plastycznego, pomyśl kto ma i zaangażuj tę osobę.

Impreza tematyczna

Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie domówki jest impreza tematyczna. Można zorganizować przyjęcie w stylu lat 60. czy 70. Wybór dekady narzuca wtedy playlistę, styl dekoracji i, jeśli chcemy być konsekwentni,menu. Dużą popularnością cieszą się bale przebierańców. Jeśli Twoi goście mają wyobraźnie i poczucie humoru mogą się świetnie bawić rozwiązując zagadkę morderstwa, szukając skarbu, czy tropiąc aferę szpiegowską.

Tańce

Lepszy mały zatłoczony parkiet niż duży i pusty. Ludzie lubią tańczyć, ale wtedy gdy impreza toczy się w najlepsze. Gospodarz musi dać dobry przykład i wciągnąć gości na parkiet. Na początek warto wybrać lubiane przez wszystkich skoczne przeboje. “Malcziki” to pewniak w moim towarzystwie. Ogólna zasada jest prosta: zaczynamy od skocznych, rzewne i liryczne puszczamy, gdy goście się już zmęczą, ale sami idą na parkiet.

Gry towarzyskie

Kalambury nie bez powodu od lat cieszą się popularnością. Wszystkie zabawy, które pomogą gościom rozluźnić krawaty świetnie nadają się do rozruszania imprezy, pod warunkiem, że nie są wulgarne ani nikogo nie ośmieszają. Jeśli nie ma warunków do tańca pozostają gry towarzyskie. Jednak Tabu, Mafia czy Kolejka potrafią zamienić imprezę w maraton planszówek

Jak zaplanować sylwestra?
Podziel się: