fbpx

cytaty motywacyjne

Kiedyś jak ognia unikałem dyskusji o motywujących cytatach. Posiadając umysł, do którego cudze słowa przyklejają się niczym guma do żucia do szkolnej ławki, nie przepadam za tablicami inspiracji, wiecznym motywowaniem się i mechanicznym powtarzaniem słów wybitnych ludzi i dobrze znanych dykteryjek. Weźmy dowolną dyskusję na temat walki z ubóstwem, zawsze znajdzie się ktoś przytaczający przysłowie o wędce i rybie.

Miłość? Mamy Małego Księcia, Różę, patrzenie w tym samym kierunku. Polityka? Bismarck poucza, by ludziom nie pokazywać jak się robi parówki i uprawia dyplomację. Jednak z bólem muszę przyznać, że niektóre cytaty motywacyjne zmusiły mnie do myślenia, ukształtowały poglądy lub uświadomiły sprawy oczywiste. Czasami na dźwięk cudzych słów doświadczamy efektu “Aha”. Nagle na światło dzienne wychodzi to, co czaiło się w podświadomości. Mój zbiór cytatów jest skromny i raczej banalny. Jakie są wasze ulubione?

Cytaty motywacyjne na co dzień

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku“- Lao Tzu

Na urodzinach mojej szkolnej koleżanki po raz pierwszy zobaczyłem plakat z tym napisem. Początkowo moją uwagę przyciągnęła grafika i kolorystyka, na słowa nie zwróciłem uwagi, dopóki kumpel nie zaproponował mi startu w maratonie. W tym czasie w ogóle nie biegałem, więc oczywiście odmówiłem, ale gdzieś z tyłu umysłu utkwiło zdanie o pierwszym kroku, ubrałem więc buty do biegania i zadyszałem się po jakichś 200 metrach, podświadomość skwitowała to stwierdzeniem, że pierwszych 200 kroków mam już za sobą. Następnego dnia wróciłem na trasę. Tego roku nie wystartowałem w maratonie, ale nauczyłem się się jak stawiać pierwsze kroki. Przydało mi się to później w wielu dziedzinach.

Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie“- H. Jackson Brown Jr.

Kolejny dobrze znany motywacyjny cytat, który powtarzam sobie zawsze, gdy mam ochotę zrezygnować lub cel na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt ambitny. Suma drobnych kroczków, ziarnko do ziarnka i w końcu ten pozornie nieosiągalny cel jest na wyciągnięcie ręki. Cierpliwość nie przychodzi mi łatwo, ale te słowa pomogły mi wyrobić w sobie gotowość czekania na rezultaty.

Czas to nie gumka w majtkach, nie rozciągniesz bez końca” – pan Czesio.

Kiedyś wydawało mi się, że jeżeli opanuję odpowiednią ilość technik zarządzania czasem, wprowadzę do swego życia jak najwięcej elektronicznych gadżetów, zostanę człowiekiem dobrze zorganizowanym. Osiedlowy pan Czesio uświadomił mi, że jestem na najlepszej drodze, by stać się człowiekiem wiecznie zajętym. Żonglowanie celami, terminarzami i cyklami Pomodoro sprawdza się tylko do określonego momentu. Jeśli każdą pojawiającą się rezerwę zapcham następną aktywnością życie zacznie przypominać wariacką karuzelę.

Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym“- Terry Pratchett

Jeśli jakaś sytuacja Ci nie odpowiada, w głowie dzwonią wszystkie dzwonki alarmowe- uciekaj, zanim przywykniesz. Człowiek potrafi przyzwyczaić się do wszystkiego, a potem dziwi się, gdy od innych słyszy, że tkwi po uszy w oślizgłych wodorostach. Kumpel kilku lat potrzebował, by zrozumieć, że tkwił w toksycznej relacji. Zresztą to nie on ją zakończył. Dopiero po kilku dniach od rozstania zrozumiał, że może oddychać.

Bogowie nie lubią ludzi, którzy nie pracują. Ludzie, którzy nie są przez cały czas zajęci, mogliby zacząć myśleć. Terry Pratchet “Pomniejsze bóstwa’

Tak, jestem fanem “Świata Dysku” i nieodżałowanego sir Terrego, cytat pokazał mi pułapkę tkwiącą produktywności rozumianej jako wykonywanie jak największej ilości rzeczy w jak najkrótszym czasie. Skończyłeś? Bierz się za coś innego. Codzienny kołowrót potrafi skutecznie zagłuszyć własne myśli. Chwile nieróbstwa, czas na refleksje i swobodne rozmyślania tworzą przestrzeń do rozwoju. Sir Terry zachęca mnie do odpoczynku. Nic dziwnego, że to jeden z moich ulubionych cytatów motywacyjnych. Nadal mam tendencję do bycia wiecznie zajętym, ale wypchany kalendarz przestałem uważać za powód do dumy.

Fart to coś, co przytrafia się, kiedy przygotowanie spotyka się z okazją.“– Seneka

Zajęcia z filozofii jednak na coś się przydają. Słowa rzymskiego filozofa są jednym z moich ulubionych motywacyjnych cytatów, gdyż bardzo lubię mieć w życiu szczęście. A samodzielnie doszedłem do wniosku, że tzw. fuks dogania mnie, kiedy intensywnie nad czymś pracuję. Kompetencja rodzi szczęśliwe okazje. Nawet jeśli los uśmiechnie się do kogoś zupełnie nieprzygotowanego i ześle mu szansę na wieczne szczęście, ta osoba nie będzie potrafiła z niej skorzystać.

Padłeś, powstań, popraw koronę i zasuwaj“-autor nieznany, cytat zasłyszany od kumpla i lekko złagodzony.

Stosunkowo mało cytatów motywacyjnych mówi o klęsce, więc te które to robią, natychmiast lądują do kategorii “Ulubione”. Powyższe słowa mogłyby być mottem mojej rodziny. “Shit happens”, zdarza się, ale użalanie się nad sobą niczego nie zmieni. Poleż sobie, jeśli musisz, popłacz, ponarzekaj, a potem zacznij w miejscu, w którym przestało się układać. Tylko zanim weźmiesz się do roboty, przeanalizuj sytuację.

Obłęd: powtarzanie w kółko tą samą czynność, oczekując innych rezultatów. “- Albert Einstein

“Nie poddawaj się”nie oznacza: “Nie ucz się na błędach” jeśli zdarzyło się najgorsze albo bez skutku wielokrotnie próbujesz osiągnąć upragniony rezultat. Przerwij i pomyśl, być może cały ten wysiłek przeszkadza, by zobaczyć proste i oczywiste rozwiązanie problemu’
Cytaty motywacyjne pomagają skierować energię ku zaplanowanym zadaniom, wzbudzić w sobie motywację i zdążyć do celu. Jednak działają tylko wtedy, gdy coś robimy. Lepsza nabazgrana kartka, którą czytasz sobie, gdy utknąłeś niż najpiękniejsza tablica inspiracji, która tylko ozdabia pomieszczenie.

Ulubione cytaty motywacyjne
Podziel się: